Dlaczego LED?

Jest to obecnie najbardziej efektywny sposób oświetlania. W porównaniu z tradycyjnym i źródłami światła (żarowe, świetlówkowe, halogenowe) zapewnia mniejsze zużycie prądu od 40% nawet do 80% przy tej samej intensywności oświetlenia– patrz porównanie.

Światło LED daje znakomite odwzorowanie barw. Przedmioty oświetlane tym światłem zachowują swoje naturalne kolory – patrz porównanie.

Przy źródłach światła LED mamy możliwość generowania światła o dowolnej barwie. Obecnie produkowane diody LED mogą emitować światło o dowolnej barwie, co dodatkowo poszerza możliwości ich zastosowania. Barwa światła może też być zmieniana w sposób dynamiczny.

Źródła światła LED maja znacznie wyższą trwałość w porównaniu z oświetleniem tradycyjnym. Trwałość tych źródeł światła jest wielokrotnie większa od źródeł tradycyjnych (nawet kilkanaście lat ciągłego świecenia).

Oświetlenie LED charakteryzuje się brakiem migotania i innych efektów niekorzystnych dla zdrowia. Tzw. efekt stroboskopowy jest bardzo szkodliwy dla naszego wzroku. Obecnie stosowane źródła światła (np. świetlówki) emitują takie szkodliwe dla wzroku efekty. Światło LED jest tego całkowicie pozbawione.

Technologia LED nie zanieczyszcza środowiska gdyż te źródła światła nie zawierają metali ciężkich ani gazów szlachetnych. Tradycyjne świetlówki, lampy halogenowe, metalhalogeny zawierają niestety te szkodliwe dla środowiska pierwiastki. Lampy LED są od tego wolne.

OŚWIETLENIE LED – EFEKTYWNOŚĆ

Dotychczas nie udało się jeszcze stworzyć idealnego źródła światła. Takie źródło nie wykazywałoby żadnych strat, czyli 100% dostarczonej energii zamieniane byłoby w światło. Obecne źródła światła część dostarczonej energii marnują w postaci wydzielanego ciepła. Łatwo się o tym przekonać dotykając np. świecącą się żarówkę.

O efektywności danego oświetlenia świadczy to, jaki procent dostarczanej energii zamieniany jest w promieniowanie świetlne a jaki marnowany w postaci wydzielanego ciepła.

Poniższa ilustracja obrazuje jak przedstawia się efektywność dla poszczególnych rodzajów oświetlenia. Na tym przykładzie widać wyraźnie jaka jest korzyść z zastosowania oświetlenia LED.

W tym przypadku aż 80% dostarczanej energii zamienianej jest w światło. W praktyce oznacza to, że aby uzyskać tak samo intensywne oświetlenie możemy w przypadku światła LED zużyć nawet kilkakrotnie mniej energii elektrycznej.

OŚWIETLENIE LED – ODWZOROWANIE KOLORÓW

Poniższa ilustracja obrazuje jaki wpływ ma właściwe odwzorowanie kolorów. Na jednym słupie zostały zamontowane dwie różne lampy. Po prawej stronie tradycyjna, często jeszcze spotykana tzw. lampa sodowa. Po lewej stronie lampa LED. Widać dokładnie jak zafałszowane są kolory przy oświetleniu tradycyjnym.

Niejednokrotnie, można się o tym przekonać zostawiając samochód na parkingu oświetlonym tradycyjnymi lampami. Trudno rozpoznać kolor nadwozia własnego samochodu.

Światło LED jest pozbawione tej wady.

Omawiana cecha oświetlenia jest jednym z parametrów charakteryzującym oświetlenie. Określana jest liczbowo przy pomocy tzw. Współczynnika odwzorowania barw CRI.