Często zadawane pytania

Odpowiedź jest prosta – wszystkim tym, co w domu chciałbyś mieć zautomatyzowane! Automatyka domowa to coś, co pozwala na bardziej wygodnie, oszczędne i efektywnie wykorzystanie oświetlenia, ogrzewania i innych urządzeń w Twoim domu. Może to być zarówno prosty system sterowania zdalnego lub automatycznego kilkoma lampami. Ale też, może to być zaawansowany, kompletny system, który kontroluje całą infrastrukturę domu, realizując niestandardowe ustawienia według własnych osobistych preferencji. Automatyka domowa jest czymś, co daje automatyczną kontrolę nad urządzeniami w domu i jego otoczeniu.

Przez wiele lat pokutowała opinia, że rozwiązania automatyki domowej to raczej sfera marzeń niż praktycznego zastosowania.

Pomysł, że w domu można automatycznie zarządzać oświetleniem, ogrzewaniem a nawet bezpieczeństwem wydawał się fantastycznym – ale nie całkiem w zasięgu ręki zwykłych ludzi.

Pojecie „Inteligentny Dom” wywoływało skojarzenia z ekskluzywną rezydencją jakiegoś miliardera, którego stać było na podobne „fanaberie”.

Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Rozwiązania automatyki stosuje się dla obniżenia kosztów eksploatacji i tylko w takim zakresie, w jakim są w danym momencie niezbędne.

Są to systemy modularne i skalowalne, co oznacza, że można je w dowolnym momencie rozbudowywać a taka rozbudowa nie wymaga wymiany zastosowanych wcześniej elementów a jedynie dodania kolejnych modułów.

Tak  więc można budować sobie system automatyki stopniowo, w miarę potrzeb i dostępnych środków.

Przykładowo, w pierwszym etapie można np. zainwestować jedynie w sterowanie ogrzewaniem. W kolejnych etapach można do tego dołączyć np. sterowanie roletami lub oświetleniem, a jeszcze później systemem audio…

Obecnie tysiące rodzin dodając automatykę domową do swoich domów; czerpie korzyści z niskich rachunków za energię, dodatkowego bezpieczeństwa i zwykłą radość z modernizacji swoich domów.

Automatyka domowa jest dostępna dla każdego, łącznie z Tobą!

Automatyka domowa może dawać pełną kontrolę nad urządzeniami w domu. System jest skalowalny i modularny, więc jego budowę można zacząć od małych elementów i rozbudowywać system w miarę potrzeb. Dzięki temu rozwiązaniu możesz korzystać z wygody automatycznego ogrzewania i oświetlenia, ale też zapewnić sobie poprawę bezpieczeństwa i niższe rachunki za energię. Ustawienia poszczególnych urządzeń można zmieniać dynamicznie poprzez Internet, zapewniając sobie pełną kontrolę bez względu na to gdzie w danej chwili jesteś.

Tradycyjnie, instalacje automatyki domowej takie jak np. KNX/EIB wymagały prowadzenia dodatkowego, specjalnego okablowania łączącego wszystkie urządzenia systemu automatyki (tzw. system magistralny). Stwarzało to znaczne trudności, gdyż na etapie projektowania należało przewidzieć lokalizację wszystkich elementów. Dodanie dodatkowych elementów w późniejszym etapie wymagało zaś dodatkowego kucia ścian i układania przewodów.

Koszty samego okablowania były znaczne.

Tych wad pozbawiony jest system sterowania bezprzewodowego. Wszystkie urządzenia komunikują się drogą radiową. Sygnały radiowe bez problemu przechodzą przez ściany, podłogi i meble. Nie potrzeba żadnego dodatkowego okablowania ponad zwykłą instalację elektryczną.

Taki system można zainstalować w swoim domu w dowolnym czasie, nawet po całkowitym wykończeniu wnętrz i w budynkach już zamieszkałych.

Olbrzymią zaletą tych rozwiązań jest również ich modularność i skalowalność. Oznacza to, że instalacja może być budowana etapowo i kolejno rozbudowywana w miarę potrzeb. Koszty instalacji mogą być więc rozłożone w czasie i dostosowane do faktycznych potrzeb.

Ponadto, w instalacji bezprzewodowej urządzenia końcowe takie jak wyłączniki, czujniki temperatury, czujniki przeciwzalaniowe, czujniki ruchu itp. mogą być dowolnie przemieszczane np. w przypadku zmiany aranżacji pomieszczeń. W przypadku tradycyjnych rozwiązań automatyki wymagałoby to układania nowego okablowania.

Automatyka domowa może zapewnić kontrolę zużycia energii i pomaga zmniejszyć jej straty. Twoje domowe rachunki za zużycie energii są prawdopodobnie jednym z istotniejszych elementów w domowym budżecie. Ten składnik budżetu bezustannie rośnie, ponieważ rosną ceny energii. Na ceny energii nie mamy wpływu, ale można zadbać o zmniejszenie zużycia energii i wykorzystać swoją energię w bardziej inteligentny sposób. Automatyka domowa pomaga monitorować ogrzewanie i oświetlenie domu oraz eliminować niepotrzebnie załączone odbiorniki. System przekazuje szczegółowe dane na temat tego, które urządzenia są aktualnie załączone i jakie jest ich aktualne zużycie energii. Oczywiście, system może również automatycznie wyłączać zbędne urządzenia lub np. obniżyć temperaturę pomieszczeń w których aktualnie nikt nie przebywa.

Nie pamiętasz czy zamknąłeś okno wychodząc z domu? Czy włączyłeś alarm? Czy na pewno wyłączyłeś żelazko? A rolety były zamknięte, czy nie…Stosując Automatykę Budynkową możesz w łatwy sposób sprawdzić sytuację w Twoim domu. System informuje o otwartych oknach, drzwiach, załączonych urządzeniach, zapalonych światłach a także o nieprzewidzianych zdarzeniach (pożar, zalanie itp.). Nie jest to jedynie informacja. Możesz w sposób dynamiczny reagować  na zaistniałą sytuację nawet będąc setki kilometrów od domu. Możesz zdalnie wyłączyć określone urządzenia, zamknąć otwarte okna połaciowe, opuścić rolety, odciąć dopływ wody…Dodatkowo, to wszystko możesz oglądać na swoim ekranie dzięki zintegrowanemu systemowi kamer wideo.Gdy chcesz, system może symulować obecność domowników podczas wyjazdów urlopowych. Będą po zmierzchu zapalane losowo światła i muzyka w różnych pomieszczeniach a dzięki zastosowaniu specjalnych lamp z niebieską poświatą można nawet symulować załączony telewizor.

Korzystanie automatyki domowej zabezpiecza Twój dom i daje spokój.

Automatyka domowa może przynieść rewolucyjną zmianę w sterowaniu oświetleniem w Twoim domu.

  • Oświetlenie może automatycznie włączać się i wyłączać po wejściu do pomieszczeń. Nie trzeba szukać przełącznika na ścianie a automatyczne wyłączanie zapewni oszczędność energii.
  • Możliwa jest regulacja jasności światła, a nawet jego barwy za naciśnięciem jednego przycisku. Tak, aby dostosować oświetlenie do różnych okoliczności.
  • Poszczególne lampy mogą być sterowane czasowo, dodatkowo wykorzystując czujniki zmierzchu oraz czujniki ruchu. Zapewni właściwe i oszczędne oświetlenie całego otoczenia domu.
  • Regulacja oświetlenia może być jednym z elementów tzw. scen świetlnych w powiązaniu z sterowaniem pracą innych urządzeń domowych. Np. chcąc oglądać film można za jednym naciśnięciem, równocześnie wyłączyć zbędne lampy, pozostałe oświetlenie ściemnić i włączyć sprzęt audio/wideo.

Masz szeroki wachlarz wyboru, a więc swoja przygodę z bezprzewodowym systemem automatyki domowej możesz rozpocząć od wykonania niewielkiej instalacji np. tylko sterowania oświetleniem. Kolejne elementy takie jak sterowanie ogrzewaniem, roletami zamkami, zaworami wody lub dowolnymi innymi urządzeniami elektrycznymi możesz dodawać w dowolnej konfiguracji w miarę potrzeb i możliwości budżetowych.

W 2R System oferujemy szeroką gamę rozwiązań różnych producentów. Dostosujemy rozwiązanie konkretnie do Twoich potrzeb.

Odwiedź nasz sklep internetowy lub skontaktuj się z nami.